Mercedes mamy Profesora – Tomek i Kamila

Mercedes W123 300D z roku 1978 to  jedyny znany mi egzemplarz mercedesa z lat siedemdziesiątych zakupiony, użytkowany i tak pięknie zachowany w naszym kraju.  

Został nabyty poprzez Państwowe Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego TIMEX w Warszawie.  Ta firma handlu dewizowego zaczęła działalność w 1976 roku, a pozwolenie na jej powołanie wydał sam Edward Gierek.
Pierwszym właścicielem tego mercedesa była Pani Zofia Religa (matka Zbigniewa – najsłynniejszego polskiego kardiochirurga). Kupiła samochód, który jak na owe czasy był bardzo nowoczesny i dobrze wyposażony. Centralny (pneumatyczny) zamek drzwi i bagażnika, elektrycznie otwierany szyberdach, dwutonowy sygnał dźwiękowy, wspomaganie układu kierowniczego, osłona miski olejowej, radio Blaupunkt SQR 88 z kompletem głośników i oczywiście najmocniejszy, pięciocylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności trzech litrów, zdecydowały o tym, że Mercedes W123 300D stał się samochodem, o którym marzyło wielu ówczesnych obywateli naszego kraju.

A było o czym marzyć, bowiem wartość tego auta w momencie zakupu była równa cenie dwóch trzypokojowych mieszkań na warszawskim Ursynowie wraz z nowym Fiatem 125p.

Auto zachowane jest w pełnym oryginale, lakier pastelblau był dostępny w tym modelu tylko w latach 1977 -1979. Obecnie auto ma 145 tysięcy kilometrów przebiegu i jest w nienagannym stanie technicznym. W garażu Tomka i Kamili jest jeszcze jeden mercedes, którego poprzednim właścicielem był premier Japonii ale to już zupełnie inna historia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *